Profilaktyka raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. Badaj się systematycznie i nie dopuść do rozwoju choroby. W
przypadku raka piersi trudno mówić o konkretnych przyczynach jego powstawania. Istnieją czynniki, które mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania. Zadbaj o profilaktykę szczególnie, jeśli:
— jesteś kobietą (choć rak piersi może pojawić się również u mężczyzn)
— masz uwarunkowania genetyczne i w Twojej rodzinie ktoś chorował
— miałaś wcześnie pierwszą miesiączkę lub późno menopauzę
— masz ponad 50 lat
— późno urodziłaś pierwsze dziecko.

Samobadanie piersi zaufaj swoim dłoniom

Wykonuj je raz w miesiącu 3-5 dni po zakończonej miesiączce. Rób to regularnie dzięki temu wyczujesz ewentualną różnicę między kolejnymi samobadaniami.

Krok 1
Stań przed lustrem, opuść ramiona i przyjrzyj się swoim piersiom.
Krok 2
Unieś ręce do góry. Obejrzyj dokładnie swoje piersi. Zwróć uwagę na: kształt brodawek i otoczek, zabarwienie, zmiany skórne, wielkość, kształt i symetrię piersi. Każda asymetria dotycząca kształtu lub wielkości brodawek, otoczki lub całej piersi może być znakiem ostrzegawczym.
Krok 3
Oprzyj dłonie na biodrach i obejrzyj raz jeszcze swoje piersi. Porównaj symetrię i wygląd piersi. Następnie pochyl się lekko do przodu i ponownie obejrzyj swoje ciało.
Krok 4
Złącz trzy środkowe palce dłoni. Unieś lewą rękę nad głowę, a palcami prawej dłoni sprawdź swoją lewą pierś. Wybierz jedną z zalecanych technik badania (rysunek w ulotce poniżej). W trakcie badania zataczaj palcami niewielkie koliste ruchy. Siła ucisku palców powinna być trójstopniowa, od słabego, przez umiarkowany do mocnego. Nie pomiń żadnego obszaru na powierzchni piersi i dokładnie zbadaj dół pachowy oraz okoliczne węzły chłonne. To samo wykonaj z
prawą piersią.
Krok 5
Połóż się wygodnie na plecach, jedną rękę umieść za głową, a drugą zbadaj pierś tak jak wcześniej. To samo wykonaj z drugą piersią.

_______________
Więcej informacji znajdą Państwo w ulotce poniżej.

Przychodnia czynna:
od poniedziałku do piątku
w godzinach: 7.30 – 18:.00

Rejestracja telefoniczna pacjentów do lekarza poz i poradni specjalistycznych
od poniedziałku do piątku
w godzinach: 8.00- 17.00

Top
Skip to content